Śląskie dla rodziny w 2016 roku

2017-04-28

W ubiegłym roku do programu „Śląskie dla rodziny-Karta Dużej Rodziny” włączyło się 19 nowych partnerów. Mieszkańcy naszego regionu i tak najchętniej wykorzystywali zniżki w obiektach prowadzonych przez Województwo Śląskie.

Najwięcej osób skorzystało z ulg oferowanych przez Koleje Śląskie (17 808), Śląski Ogród Zoologiczny (15 490), Śląskie Wesołe Miasteczko (15 tys.), Muzeum Zamkowe w Pszczynie (2215) oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Chorzowie (1985).

„Cieszy nas, że mieszkańcy tak chętnie wybierają z tej oferty propozycje przygotowane przez instytucje marszałkowskie. Dzięki takim inicjatywom jak Śląskie dla Rodziny – Karta Dużej Rodziny w wielu rozmaitych płaszczyznach mieszkańcy regionu mogą odczuć realne wsparcie” – przekonuje marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Wśród cieszących się największą popularnością partnerów programu znalazł się również Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie (942 os.). Ten trend pokazuje także, jak silnie mieszkańcy regionu związani są z ofertą spędzania czasu wolnego w Parku Śląskim i korzystania z licznych atrakcji znajdujących się w jego obrębie.

Ze względu na obszar działań partnerów Karty Dużej Rodziny – największym zainteresowaniem cieszyły się oferty związane z edukacją (38,7 proc.), transportem (31,4 proc.) oraz rekreacją (26,5 proc.).

Program w obecnej formule przyjęto w maju 2015 roku uchwałą sejmiku. Jednak działania na rzecz wsparcia rodzin rozpoczęto już 2014 roku. Od 2014 roku podpisano porozumienie z 60 partnerami. Mają prawo do posługiwania się znakiem programu oraz materiałami promocyjnymi. W 2016 roku do gmin zgłosiło się 6855 rodzin z prośbą o wydanie kart. Prawie 25 proc. z nich trafiło do mieszkańców gmin wiejskich województwa. Wśród miast, w których wydano największą liczbę kart, znajdują się Katowice, Bielsko-Biała i Gliwice.

Skip to content