X Metropolitalne Święto Rodziny

2017-03-09

Tegoroczne jubileuszowe X Metropolitalne Święto Rodziny odbywać się będzie pod hasłem „Rodzina źródłem miłości”.
„Rodzina jest wspólnotą, gdzie uczymy się miłości, która jest źródłem, a więc miejscem niewyczerpanych inspiracji i wzorów, jak miłość czerpać i przekazywać. W rodzinie uczymy się także miłości społecznej, a więc i odpowiedzialności za drugiego człowieka i wspólnoty, które tworzymy w gminach, miastach i całym województwie – stąd tak duże zaangażowanie samorządów każdego szczebla w to wydarzenie i promowanie postaw prorodzinnych” – powiedział arcybiskup Wiktor Skworc otwierając konferencję inaugurującą działania organizacyjne X Metropolitalnego Święta Rodziny.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, w tym Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, miasta, które koordynuje wydarzenie, Urszula Koszutska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, a także przedstawiciele instytucji kultury, organizacji społecznych i mediów, którzy zaangażowali się w organizację MŚR.

„Celem tego święta jest promowanie rodziny i jego wartości, które leżą także u podstaw tworzenia wspólnot samorządowych. Tematyka tegorocznego święta jest szczególnie istotna, gdyż podkreśla więzy emocjonalne, które tworzą się w rodzinie, a dzięki temu tworzą więzi społeczne. W rodzinach uczymy się dialogu, wsłuchiwania się w racje innych, a także rozwiązywania konfliktów – dlatego promocja rodziny jest tak cenna” – powiedziała Urszula Koszutska, radna wojewódzka, która reprezentowała Sejmik i Zarząd Województwa.

Radna zapowiedziała także zaangażowanie się zarówno Sejmiku Województwa Śląskiego, jak i Zarządu Województwa w organizację wydarzeń i promowanie wartości rodziny. Udział w organizacji wydarzeń zapowiedziało podczas konferencji m.in. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Partnerem święta jest także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Tegoroczna edycja MŚR rozpocznie się 20 maja koncertem w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, dzień później w katowickiej katedrze o godzinie 12.00 odbędzie się liturgiczna inauguracja wydarzenia w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. W niedzielę 29 maja odbędzie się pielgrzymka mężów i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, zaś 4 czerwca nastąpi zakończenie wydarzenia wykonaniem oratorium „Sanctus Adalbetrtus” Henryka Mikołaja Góreckiego w NOSPR w Katowicach.

Skip to content