Organizacja pozarządowa Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” została wybrana w konkursie przez ministerstwo rodziny na partnera do obsługi programu Karta Dużej Rodziny (KDR). Ma to przyczynić się do poszerzenia kręgu podmiotów oferujących uprawnienia posiadaczom Karty.
Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w MRPiPS 24 stycznia, przez minister Elżbietę Rafalską i prezes Związku Dużych Rodzin Joannę Krupską.
Na konieczność zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny wskazywała Najwyższa Izba Kontroli. Podkreślono ograniczoną skuteczność Karty ze względu na brak firm odpowiadających potrzebom rodzin wielodzietnych i małe zróżnicowanie terytorialne partnerów. Dostęp do zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny jest zróżnicowany w skali kraju. Szczególnie brakuje podmiotów oferujących produkty i usługi pochłaniających większość budżetu domowego, czyli firm z branży żywności, odzieży i obuwia, edukacji i zdrowia.
– Charakterystyczna jest koncentracja partnerów Karty Dużej Rodziny w większych miastach i niska dostępność w małych miejscowościach i na wsi. To powoduje, że część jej użytkowników ma ograniczoną możliwość korzystania z niej. Chcemy to zmienić. Karta Dużej Rodziny musi realnie odpowiadać na potrzeby rodzin wielodzietnych. Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny mogą częściej korzystać z Karty. Teraz musimy zadbać o różnorodność partnerów Karty oraz ich większą dostępność dla rodzin – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Dotychczas pozyskiwaniem firm do Karty Dużej Rodziny zajmowały się urzędy wojewódzkie. Pozyskały one ponad 1,6 tys. partnerów oferujących zniżki rodzinom wielodzietnym. Najwięcej umów zawarto w województwie mazowieckim, małopolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim.